Úterý, 6 června, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyI vám je stále zima a nic vás nedokáže ohřát? Toto mohou...

I vám je stále zima a nic vás nedokáže ohřát? Toto mohou být příčiny

I když ještě nenastaly typicky chladné podzimní dny, přesto cítíte, že je vám stále zima? Pozatvárali jste okna, nikde žádný průvan, ale ne a ne se ohřát? Může to být důležitý signál, který se nevyplatí podceňovat!

I vy se sami sebe ptáte: „Proč mi je taková zima?“ Neustálý pocit chladu je často indikátorem většího problému. Bez ohledu na to, zda chlad souvisí s některou částí těla nebo s obecným pocitem nemoci, je důležité brát v úvahu celkový stav.

Problémy s chladem mohou znamenat hormonální nerovnováhu, ale i stres či úzkost, při kterých se stáhnou cévy, což vyvolá pocit chladu. Samozřejmě, i některé zdravotní problémy a léky mohou vyvolat pocit neustálého chladu.

Na co nejčastěji poukazuje skutečnost, že vám je stále zima?

Nízká tělesná hmotnost
Tuk funguje jako tepelná izolace těla a když ho máte málo, vaše tělo ztrácí teplo rychleji. Proto se osoby, které zápasí s poruchami příjmu potravy, jako je mentální anorexie, obvykle stěžují na pocit chladu.

Slabý krevní oběh
Problémy s oběhovým systémem jsou obvykle příznaky jiných zdravotních problémů, například obezity a cukrovky. V případě cukrovky může slabý krevní oběh způsobit i poškození nervů, které má za následek pocit chladu v nohách.

komplikace léků
Léky jako beta-blokátory zpomalují srdce, což může ovlivnit prokrvení končetin.

FOTOGALERIE
Je vám stále zima?
Zdroj: iStockphoto
Nedostatek vitaminu B12
Pokud vám je neustále chladno, může to být znakem nedostatku vitaminu B12. Tento vitamín má za úkol udržovat červené krvinky zdravé, aby mohli přenášet kyslík v rámci celého těla. Nedostatek zdravých červených krvinek je běžně známý jako anémie a může být různé závažnosti.

hypotyreóza
Tento stav je znám také jako „neaktivní štítná žláza“ a je důsledkem toho, že štítná žláza neprodukuje dostatek důležitých hormonů.

Raynaudova choroba
Tomuto stavu se říká i Raynaudův syndrom. Zužuje malé tepny v těle, čímž omezuje průtok krve do postižených oblastí. Podle studie jsou na toto onemocnění náchylnější ženy a obyvatelé chladnějších oblastí.

Onemocnění periferních tepen
Při tomto stavu se je nedostatečný průtok krve do důležitých částí těla, především do nohou a rukou. Onemocnění může být také důsledkem nahromadění tukových usazenin v tepnách.

Pohlaví, věk i tvar těla
Při regulaci tělesné teploty hrají roli i další faktory. Například tvar těla, již existující zdravotní problémy, pohlaví a věk. Obecně jsou ženy náchylnější na pocit chladu než muži. Je to proto, že zpravidla máme pomalejší metabolismus. Tělo tvoří méně tepla, což vyvolá pocit chladu. I hormon estrogen může snižovat tělesnou teplotu – to znamená, že se mění způsob, jakým si vaše tělo udržuje teplo v určitých fázích menstruačního cyklu.

Jak si navodit pocit tepla?
Tipy, jak se jednoduše a rychle zahřát:

Vyhněte se studeným jídlům a nápojům.

Jezte jídlo, které rozhýbe váš metabolismus, zvýší průtok krve a udrží vás v teple, například teplou polévku nebo čaj s medem.

Okořeňte si jídlo těmito kořením: pepř, zázvor, kmín, skořici a muškátový oříšek.

Noste oblečení, které pomáhá předcházet ztrátě tělesného tepla: teplé ponožky, bavlněné nebo hedvábné šátky, čepice a chrániče uší.

Pokud nic nezabírá, neváhejte vyhledat lékařskou pomoc. Může jít o zdravotní problém, který je třeba řešit odborně.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper