Pátek, 24 března, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyMigréna není běžná bolest hlavy, často se zaměňuje: Příznaky, jak ji rozlišit

Migréna není běžná bolest hlavy, často se zaměňuje: Příznaky, jak ji rozlišit

I vás v poslední době trápí bolesti hlavy? Je to migréna či ne? Víte, jak rozpoznáte běžnou bolest hlavy od migrény?

Jaký je rozdílu mezi běžnou bolestí hlavy a migrénou?
Nejběžnějším typem bolesti hlavy jsou tenzní bolesti. Předpokládá se, že jimi občas trpí až 78 procent celkové populace. Migréna je méně častá, postihuje přibližně 15 procent lidí.

Nicméně je neuvěřitelně oslabující a nejednou nemocnému brání v běžném životě. Chcete-li najít nejvhodnější léčbu, je důležité rozpoznat rozdíly mezi těmito dvěma typy bolesti. Co si všímat?

závažnost bolesti
Žádná bolest hlavy není příjemná, ale obecně platí, že bolest, při migrénách je mnohem závažnější než průměrná tenzní bolest hlavy. Migrenici jsou nejednou nuceni přestat s aktivitami a lehnout si na odpočinek do tmavé místnosti. V těžkých případech je dokonce nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Typ bolesti je také odlišný. Migréna je popisována jako pulzující bolest, zatímco tenzní bolesti hlavy mají tendenci představovat spíše konstantní, stabilní a tupou bolest hlavy.

místo bolesti
Dalším rozlišovacím znakem je místo, na kterém vás hlava bolí. Migréna se obvykle projevuje bolestí na jedné straně hlavy. Tenzní bolesti obvykle začínají v zadní části hlavy nebo na čele a šíří se po celé hlavě.

další příznaky
Jeden z největších rozdílů mezi migrénou a jinými bolestmi hlavy je ten, že u pacientů s migrénou se kromě bolesti hlavy často objeví i další příznaky. Patří k nim záchvaty nevolnosti, zvracení, trávicí problémy, citlivost na světlo, hluk, pohyb a pachy.

FOTOGALERIE
Trápí vás bolesti hlavy?
Zdroj: iStockphoto
fáze
Bolest hlavy je ve skutečnosti pouze jednou fází migrény. Mnoho migreniků ví, že bolest hlavy přijde už i 24 hodin předem. Jsou citliví, podráždění, mají chuť na specifické jídla nebo problémy s koncentrací.

Krátce před vypuknutím bolesti se může projevit celou řadu neurologických symptomů, které zahrnují poruchy vidění, necitlivost, mravenčení nebo slabost, narušenou řeč a změny paměti. Tehdy hovoříme o migréně s aurou. Trpí jí 10 až 30 procent pacientů s migrénou.

Tento jev je charakteristický pouze pro migrénu a nepociťují ho ti, kteří mají jiné bolesti hlavy. Po migrénové bolesti hlavy přichází další fáze, typická silným pocitem vyčerpanosti, únavy nebo deprese.

Způsob vývoje bolesti
Bolesti hlavy a migrény Tenzní typu mají odlišný způsob vývoje bolesti (patogeneze). Migréna zahrnuje aktivaci trojklaného nervu (hlavní silnice bolesti v mozku).

Tenzní bolesti hlavy jsou na druhé straně obvykle způsobeny stažením svalů obličeje, krku nebo pokožky hlavy, což má za následek sevření nervu nebo jeho prokrvení a následný vznik bolesti nebo tlaku.

spouštěče
Bolesti hlavy Tenzní typu jsou často důsledkem stresu, špatného držení těla, dehydratace nebo vzniknou jako reakce na léky. I když stres a léky mohou také vyvolat migrénu, migrenici obvykle mají širší škálu spouštěčů, které se budou lišit od jednotlivce k jednotlivci. Mohou to být určité pachy, změny teploty, nedostatek spánku, vynechávání jídel, některá jídla, alkohol nebo kofein.

Je zajímavé, že i nedostatek hořčíku přispívá k migréně a bolestem hlavy. U žen u obou typů bolestí hlavy hrají roli i hormonální výkyvy.

zdraví střev
Zdá se to zvláštní, ale trávení má skutečně souvislost s bolestmi hlavy. Nedávný výzkum zaměřený na migrénu odhalil, že zdraví střev hraje klíčovou roli při vývoji migrény a že v tomto stavu jsou prospěšné doplňky živých bakterií. Zánětlivé molekuly pocházející ze střev dokáží senzibilizovat receptory bolesti na trojklanného nervu, což vyvolává zánětlivou kaskádu, která vede k migréně.

Probiotika a hořčík nejsou jedinými doplňky, které dokáží zlepšit náročné migrenózní stavy. Dalším vitamínem, který se vyplatí při migréně užívat je vitamin B6. Přispívá k regulaci hormonální aktivity. Všichni tito pomocníci přispívají k normálnímu fungování nervového systému a snižují únavu a vyčerpání.

Za bolestmi hlavy může být i nedostatek hořčíku:

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper