Sobota, 27 dubna, 2024
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyČerná je nejlepší z čočky, pro zdraví i hubnutí: Znáte královnu, zázračnou...

Černá je nejlepší z čočky, pro zdraví i hubnutí: Znáte královnu, zázračnou Belugu?

FOTOGALERIE
Zdraví je vždy prvořadé, foto: Gal Gado
Zdroj: Profimedia

danka Šoporová
2
Které druhy luštěnin vám napadnou jako první, když přijde řeč právě na tuto potravinu? Zřejmě je to fazole, hrách či cizrna. Nicméně o této, neméně chutné a zdravé čočce, jste už slyšeli?

Co je to beluga?
Beluga, nebo pokud chcete černá čočka. Zázrak na talíři, který ale v mnoha domácnostech chybí. Hodně z nás totiž luštěniny odmítá. Domníváme následnou plynatostí, potřebou jejich delší předpřípravy či omezeným počtem receptů. V případě černé čočky by ale žádný ze zmíněných důvodů neobstál.

Lahodná i nepřehlédnutelná
Černá čočka – to jsou vlastně malé černé bobulky, připomínající trošku kaviár. Vždyť i od toho je odvozen název Beluga. Jak jsme již nastínili, tato luštěnina nenadýmá, je přirozeně bezlepková, netřeba ji předem namáčet a během vaření nemění svůj tvar.

Stačí vzít hrnec, zalít ji studenou vodou, tu přivést do varu a černou čočku povařit zhruba 20-25 minut. Osolte ji až ke konci varu. To je jedno ze základních pravidel. Její černá barva působí na talíři vskutku efektně, čili jídlo ozvláštní nejen chuťově, ale i vizuálně.

Je nabitá zdravím
Černou čočku se vyplatí zařadit do každodenního jídelníčku, protože 100 gramů obsahuje minimálně 50 gramů uhlohydrátů, 20 gramů rostlinných bílkovin, vitamíny B, E, kyselinu listovou, bór, jód, železo, křemík, kobalt, mangan, nikl, měď, chrom, zinek , draslík, sodík, hořčík, chlor i fosfor.

Najdeme v ní také izoflavony – užitečné látky, důležité pro ženy v období přechodu a pro prevenci onkologických onemocnění či osteoporózy. Čočka neobsahuje žádné těžké kovy a toxiny, což je důležité v dnešní době, kdy čelíme následkem znečištěného životního prostředí.

Při její konzumaci nedochází ani k prudkému vzestupu glykémie, proto je dokonalou surovinou pro diabetiky. Mimochodem, černou barvu čočka nemá pro nic za nic – obsahuje i velké množství antioxidantů, přičemž ty chrání naše buňky před volnými radikály.

S příchutí se pohrajte
Mnozí její chuť popisují jako oříškovou. Díky použitým bylinkám a přísadám ji ale lze libovolně měnit. Jinak zachutná s bazalkou, mátou, majoránkou, pepřem, nebo se zeleninou. Je to jen na vás. No ať už ji připravíte s jakýmikoliv ingrediencemi, je třeba zmínit i její pestrost využití v gastronomii.

FOTOGALERIE
Černá čočka se dá připravit různými způsoby
Zdroj: iStockphoto
V Rusku jsou populární polévky a zapražené polévky z různých druhů čočky, tu černou nevyjímaje. V Indii z ní připravují výrazné polévky, rýžová jídla a omáčky. V Turecku se těší oblibě krémová polévka z fazolí a čočky. V íránské kuchyni je populární sladký pilaf s čočkou, datlemi a rozinkami.

Egyptská kuchyně vyniká jídlem z těstovin, čočky a aromatického koření. Francouzi milují čočku s vínem a tymiánem, v Itálii zas polévku s těstovinami a čočkou. Perfektními přísadami na dochucení všech druhů z ní připravovaných pokrmů jsou rozmarýn, kurkuma, celer, šalvěj, bobkový list, česnek, hřebíček a čerstvě mletý, pepř.

Která je nejlepší?
Znáte tvrzení: „čočka na stole – zdraví v rodině“? Čočka jako taková je dlouhodobě synonymem zdraví.

-Najviac železa obsahuje červená čočka, proto je vysoce doporučená především anemikom.

-Zelená čočka zřetelně pomáhá při zácpě a cukrovce. Nejvhodnější pro lidský organismus je díky vyváženému složení právě černá čočka.

-Žlutá čočka, která vzniká loupáním ze zelené čočky, obsahuje velké množství kyseliny listové, proto je skvělou volnou hlavně pro těhotné ženy.

Lékaři doporučují pravidelnou konzumaci čočky, a nejen té černé, pacientům trpícím cukrovkou, lidem, které trápí problémy s žaludkem, střevy a rovněž při kardiovaskulárních onemocněních. Proteiny obsažené v čočce mohou nahradit maso, mimořádně populární surovinou je tak mezi vegetariány i vegany.

Vydrží několik měsíců
Hned na úvod mějte oči na pozoru už při jejím výběru v obchodě. Kupujte pouze uzavřené balení bez viditelného poškození. Preferujte průhledné kapsy, abyste viděli barvu, vzhled a jednotnost zrnek, včas odhalili případnou plíseň a nečistoty.

Nikdy nemíchejte novou, čerstvou čočku s dříve koupenou, skladujte je odděleně. Spotřebujte ji do 6 měsíců. Ideálním pro její skladování je tmavé, chladné a suché místo. Vhodným obalem na uschování černé čočky jsou hermeticky uzavřeny nádoby, respektive sáčky z přírodních materiálů.

Není salát jako salát! Lehký letní salát je to nejlepší, co si můžete dát. No když to přeženete s ingrediencemi, může se stát kalorickou bombou. A to pro své křivky nechcete!

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper