Úterý, 6 června, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
ZdravíPasivní kouření zdesetinásobí šanci, že zemřete "na srdce"

Pasivní kouření zdesetinásobí šanci, že zemřete „na srdce“

Užívání tabáku nezpůsobuje pouze dýchací potíže, ale je často příčinou i závažných kardiovaskulárních onemocnění.

dh, Pravda 12.10.2021 06:00 cigarety, kouření, srdce, nebezpečenstvoFoto: Shutterstock
Nebezpečí hrozí i pasivním kuřákům. Pasivní kouření totiž způsobuje až desetkrát více úmrtí na kardiovaskulární onemocnění, jako je počet úmrtí na následky rakoviny.
Kouření je nemoc, kterou uznala Mezinárodní klasifikace nemocí jako diagnózu F17, a jde o závislost na tabákových výrobků, nejčastěji od cigaret. Konzumace tabáku se považuje za jednu z hlavních příčin nemocnosti a předčasné úmrtnosti, které se dá v případě zájmu ze strany kuřáka předcházet.

„Inhalování velkého množství cigaretového kouře umí někdy dočasně ovlivnit činnost srdce a oběhového systému. Nikotin v kouři totiž zvyšuje krevní tlak, zrychluje činnost srdce, ovlivňuje množství krve přečerpávané srdcem a průtok krve přes srdeční arterie. Tyto změny v organismu způsobují zavážet kardiovaskulární onemocnění, mezi které patří například cévní mozková příhoda, kornatění srdečních artérií, infarkt, zúžení tepen v dolních a horních končetinách, tvorba krevních sraženin, „říká kardiolog Ivan Majerčák.

Závislost je však u mnohých kuřáků tak velká, že i přesto, že jejich zdravotní stav v důsledku užívání tabákových výrobků může výrazně zhoršit, svého zlozvyku se nevzdají. „Následky užívání tabáku nepostihují jen samotných kuřáků, ale i lidi, kteří se nacházejí v jejich okolí. I při pasivním kouření jsme totiž vystaveni škodlivému vlivu více než 4 000 chemikálií a nejméně 40 známých chemických agens způsobujících rakovinu, „přibližuje kardiolog.

E-cigareta
ČTĚTE VÍCE
WHO varuje před riziky e-cigaret: Jsou škodlivé a musí být regulovány
Pasivní kuřáci s vysokým tlakem nebo cholesterolem v krvi mají vyšší šanci na rozvoj srdečních onemocnění. Pasivní kouření totiž způsobuje až desetkrát více úmrtí na kardiovaskulární onemocnění, jako je počet úmrtí na následky rakoviny. „Studie ukazují, že riziko úmrtí na následky kardiovaskulárních onemocnění je u lidí, kteří kouří pasivně, přibližně 30-krát vyšší. Pasivní kouření je pro nekuřáky, a zejména děti vážná zdravotní hrozba. Děti kuřáků mohou kromě kardiovaskulárních chorob trpět infekcemi dýchacích cest, alergiemi nebo astmatem. Děti žen nekuřaček, které jsou vystaveny kouře z cigaret, mají zase nižší porodní váhu. Tato celosvětová tabáková epidemie každoročně zabije více než sedm milionů lidí, z čehož je až přes 900 000 nekuřáků, kteří umírají z důvodu pasivního kouření, „varuje doktor Majerčák.

Zvýšený cholesterol v krvi se spojuje zejména s kardiovaskulárními chorobami, na které na Slovensku umírá ročně dvakrát více lidí než na rakovinu. Cholesterol se totiž ukládá ve stěně tepen a způsobuje arteriosklerózu, tedy onemocnění tepen, při kterém se omezuje průtok krve a může dojít například k zmiňovanému infarktu. Nejvíce ohroženou skupinou jsou právě aktivní, ale i pasivní kuřáci, kteří mají i zvýšené hladiny cholesterolu.

U kuřáků je důležité, aby si sledovali hladinu cholesterolu v krvi. Nejlepší krok, který mohou udělat, je přestat kouřit. Už rok po tom, co se lidé kouření vzdají, se je riziko úmrtí na následky srdečních onemocnění sníží téměř o polovinu. Důležité je však přestat s kouřením dříve, než se objeví první příznaky srdečních onemocnění.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper