Pátek, 24 března, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
ZdravíKašleme na léčbu vysokých hladin cholesterolu

Kašleme na léčbu vysokých hladin cholesterolu

Jednou z příčin je i nedostatečná frekvence měření cholesterolu. Druhou z příčin je však nezdravý životní styl pacientů a absence snahy změnit ho.

dh, Pravda 28.09.2021 06:00 cholesterol, ucpávání cév, infarktFoto: Shutterstock
Výšku cholesterolu umí lékař snadno zjistit z krve pacienta. Slovenská pacienti však léčbu buď zcela ignorují, nebo ji po krátkém čase vysadí.
Prognóza pacientů po propuštění z nemocnice po překonání srdečního infarktu je na Slovensku významně horší než v rozvinutých zemích EU. Jednou z klíčových příčin je nedostatečná kontrola rizikových faktorů a monitorování vývoje nemoci v prvních měsících po infarktu. Analýza ukázala, že Slovenská pacienti po infarktu mají dvakrát vyšší hladinu LDL cholesterolu, jak je doporučeno, což se odráží i ve výšce odvratitelné úmrtí (LDL cholesterol je tzv. Špatný cholesterol, který se usazuje na stěnách tepen).

V roce 2020 narostl počet kardiovaskulárních úmrtí přibližně o šest procent oproti předchozímu roku. Až 21 tisíc Slováků ročně zemře na onemocnění, které mají přímou souvislost s aterosklerózou, onemocněním, které se pojí zejména se zvýšeným špatným LDL cholesterolem.

Vysoký cholesterol je přitom snadno odhalitelný parametr, který umí určit lékař z krve pacienta. „Každý pacient by měl znát hodnotu svého cholesterolu, neboť je prokázána přímá souvislost mezi zvýšeným LDL cholesterolem, aterosklerózou a závažnými komplikacemi, jako je srdeční infarkt či mozková mrtvice. Tyto odkazy si přitom uvědomuje pouze 13% pacientů. Jinak zdraví lidé nad 40 let, u kterých se zjišťuje i tzv. špatný cholesterol, by měli vědět, že každá hodnota nad 3,0 mmol / L představuje pro ně zvýšené kardiovaskulární riziko. Tato hodnota však není adekvátní u lidí, kteří prodělali infarkt myokardu, cévní mozkovou příhodu nebo mají ischemickou chorobu srdeční. V této skupině jsme naměřili hodnoty LDL cholesterolu průměrně 3,21 mmol / L a podle doporučení Evropské kardiologické společnosti by tato hodnota neměla přesáhnout 1,4 mmol / L, „říká docent Branislav Vohnout, prezident České asociace aterosklerózy.

cholesterol
ČTĚTE VÍCE
Cholesterol si nevygooglite. Je třeba ho změřit
Tato zjištění jsou ukazatelem podceňování důležitosti LDL cholesterolu u pacientů, ale i lékařů. „Alarmující je i to, že až 41% pacientů mělo realizováno kontrolní měření LDL cholesterolu pouze jedenkrát za tři roky. Přičemž právě tito zvýšené riziko pacienti by měli pravidelně podstupovat kontrolní odběry na zjištění hodnoty LDL cholesterolu, a to i několikrát do roka, „říká docentka Eva Goncalvesová, přednostka Kardiologické kliniky LF UK a NÚSCH.

Právě ateroskleróza je hlavní příčinou vzniku srdečního infarktu či mrtvice, tedy závažných epizod, které se nejednou končí smrtí. „Ateroskleróza má bezprostřední souvislost s hladinou tzv. špatného cholesterolu v krvi. Ten se dlouhodobě pomalu usazuje v cévách, vytváří tzv. plaky a ucpává cévy. Výsledkem tohoto stavu je vznik srdečního infarktu, mozkové mrtvice a jiných závažných kardiovaskulárních komplikací, „vysvětluje docent Vohnout.

Existuje přímá souvislost mezi aterosklerózou a odvratitelné úmrtími. Právě vysoký LDL cholesterol jako rizikový faktor kardiovaskulárních onemocnění je zároveň klíčovým parametrem, který se významně podílí i na zbytečných úmrtích. Ve srovnání s Francií evidujeme až trojnásobně více odvratitelné úmrtí v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. „Vysoký cholesterol je dnes dobře léčitelné onemocnění a pokud pacient dodržuje léčebný režim, může žít dlouhý a kvalitní život,“ objasňuje kardiolog Peter Hlivák.

Slovenská pacienti však léčbu buď zcela ignorují, nebo ji po krátkém čase vysadí. „Slovensko má vážný problém s tzv. statínofóbiou. Na základě konspiračních webů a neodborných článků, pacienti nedodržují při hypercholesterolémii léčebný režim, což má za následek opakované infarkty či mozkové porážky, ale také zbytečnou smrt, „vysvětluje Branislav Vohnout.

žena, přemýšlení, zdravá strava, nezdravá strava
ČTĚTE VÍCE
Cholesterol: Mylné informace mohou ohrozit zdraví i život
„Navzdory výraznému pokroku ve snižování hospitalizačních úmrtnosti je stále prostor ve zlepšení managementu pacientů po propuštění z nemocnice, po prodělaném akutním srdečním infarktu nebo mozkové mrtvici. Pacient musí být lépe edukování, že úspěšně léčen infarkt či mrtvice nejsou jen epizody, po kterých bude vše jako předtím. Tito pacient mají vysoké riziko opakování takové potenciálně fatální příhody a bez jejich odhodlání aktivně toto riziko snížit mají špatnou prognózu. Zdravotnický systém však musí současně považovat jejich management za prioritu a věnovat jim vyšší pozornost než dosud, „vysvětluje profesor Robert Hatala, hlavní odborník resortu zdravotnictví pro kardiologii a přednosta Kliniky kardiologie a Angiologie LF SZU a Národního ústavu srdečních a cévních chorob v Bratislavě.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper