Pátek, 24 března, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Pro ženyKlíč ke lásce a šťastnému vztahu? Geny hovoří za vše

Klíč ke lásce a šťastnému vztahu? Geny hovoří za vše

Jak mít šťastné vyrovnané partnerství?

Smysl pro humor je klíčem
S humorem je život lehčí, a podle vědců i manželství. Zdá se, že schopnost Schütt se zasmát hraje klíčovou roli v úspěšných partnerských vztazích.

V roce 2018 byla v Journal of Research in Personalitypublikovaná studia vědců z německé univerzity Martina Luthera. Kay Brauer a profesor René T. Proyer blíže přezkoumávány souvislost humoru a spokojenosti v manželství. Do výzkumu zapojili 154 manželských párů; zaměřili se na charakterové rysy, spokojenost ve vztahu a v sexu, počet hádek a typ humoru, jakým partneři disponují.

Podobnost je zárukou úspěchu
Hraje humor ve vašem manželství důležitou roli? Rozhněváte se, pokud vás partner škádlí, nebo mu to vrátíte a skončíte při společném záchvatu smíchu? Studie Brauer a Proyera mluví jasně; manželství, v nichž panuje humor, jsou šťastnější a trvanlivější. Partneři, kteří jsou si podobní charakterově, mají obvykle i podobný smysl pro humor.

Brauer a Proyer vymezily tři oblasti humoru – gelotofíliu, gelotofóbiu a katagelasticizmus. Gelotofilici si humor užívají, nevadí jim, když se na nich lidé baví, protože jsou častokrát sami zdrojem zábavy. Gelotofóbia značí opak; bojíme se, že by si z nás někdo vystřelil a častokrát se ani my sami nedokážeme pozabávať na vlastní účet. Poslední oblast, katagelasticizmus, je obliba smát se druhým.

Souvisí humor s partnerskou spokojeností?
Studie prokázala, že ženy, kterým nevadí pokud si je partner dobírá, jsou v partnerství nejšťastnější. Vykazují vyšší spokojenost se sexuálním životem, manželskou soudržnost, uznání a porozumění vůči partnerovi – v důsledku čehož jsou spokojeni i muži.

Pokud se dokážete zasmát sama sobě, a partnerovi v popichování konkuruje, je velká pravděpodobnost, že se ani po dlouhých letech manželství nebudete nudit. Opačným pólem je strach ze zesměšnění. Některé osoby mají sklon i nevinně míněný vtip pokládat za útok na vlastní osobu. Obávají se, že se stanou terčem posměchu, nedokáží se na sebe podívat s nadhledem; tato skupina lidí je ve vztahu nespokojená.

FOTOGALERIE
Šťastné páry jsou většinou sehraná dvojka
Zdroj: Profimedia
Gelotofóbia negativně zasahuje i do jejich sexuálního života, podporuje nedůvěru v partnera, čímž vztah trpí. Za každým partnerovým škádlením vidí zlé pohnutky – urážky, shazování, ponižování – čím se zasévá úrodná půda pro dezinterpretace a hádky.

Popichování druhých se nemusí vyplatit
Také si rádi střílíte na účet ostatních? Katagelastici jsou podle Brauer a Proyera překvapivě také nespokojeni. Dělat si srandu z druhých paradoxně vede k častějším hádkám; partneři mají často jiný názor a zajíždějí v popichování až příliš daleko. Stejně jako předchozí skupina, i tato informovala o nedostatečné sexuální spokojenosti.

Profesor Proyer dodává, že tyto tři oblasti humoru jsou osobnostními rysy každého z nás. Vyskytují se však v různé míře a kombinacích; například člověk, který si dělá legraci z okolí, avšak nesnese pokud si někdo střílí z něj. Pro manželskou spokojenost je důležité, aby měli tuto míru a kombinaci oba partneři stejnou.

Spokojenost v manželství je záležitostí nejen humoru, ale i genů
Spokojenost v manželství byla předmětem mnoha studií, a nevyhnula se ani americké univerzitě Yale. Na rozdíl od německých vědců však nezaměřovala pozornost na humor, ale na útroby člověka – a to doslova. Journal plošně Oneuverejnil výzkum profesorky Joan Monin, pojednávající o souvislosti hormonu oxytocinu a šťastného partnerství. Profesorka zpovídala 178 manželských párů, a navíc odebrala každému vzorek slin za účelem zkoumání jejich genotypů.

Jedním z důvodů, proč se druž, je hormon oxytocin. Odpovídá za mnoho věcí, počínaje mateřskou péčí o novorozence, až po navazování vztahů.

Proč by tedy nemohl hrát klíčovou roli v harmonických partnerstvích? Jeho variace OXTR rs53576 byla zkoumána mnoha odborníky, kteří podpořili tvrzení, že hraje důležitou roli v sociálním a emocionálním fungování. Lidé s genetickou variací GG genotypu (guanin-guanin) se prokázaly jako optimističtější a sebevědomější. Ve výzkumu Shimon Saphira-Bernsteina dokonce uměli rozeznat emoce lidí na fotkách jen podle očí.

Není proto překvapující, že Joan Monin předpokládala u lidí s touto oxytocinový variací genotypu GG i lépe fungující manželství. A skutečně, nemýlila se. OXTR rs53576 je opravdu spojen s empatií, sociability a emocionální stabilitou. Osoby s genotypem GG jsou méně nervózní a úzkostní, a více oddaní manželství. Zkoumání manželé reportoval vyšší spokojenost s manželstvím, jistotu a stabilitu pokud alespoň jeden z nich disponoval GG genotypem.

Ať už ve vašem manželství vládne humor nebo geny, jedno je jisté – spokojenost souvisí s vaší oddaností a ochotou na partnerství neustále pracovat.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper